Wakacje w Karkonoszach, nad Bałtykiem, na Mazurach lub za granicą? Niezależnie od tego jak dobrze się do nich przygotujemy, czasem niespodziewana choroba może pokrzyżować plany. W takim wypadku warto wiedzieć gdzie i jak szukać pomocy medycznej.
Urlop w Polsce
Kiedy jesteśmy daleko od domu, na urlopie w Polsce nadal możemy korzystać z opieki zdrowotnej w najbliższej placówce w ramach swojego ubezpieczenia w NFZ.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
Przebywając poza miejscem zamieszkania możemy skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a koszt wizyty zostanie pokryty przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Do wizyty nie potrzebujemy skierowania. Nie obowiązuje także rejonizacja, a więc możemywybrać dowolną placówkę w Polsce.
Placówki podstawowej opieki zdrowotnej są otwarte dla pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.
Opieka medyczna w nocy, w weekend i w święta
Jeśli poczujemy się gorzej późnym wieczorem lub nocą, pomoc uzyskamy bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w placówkach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
Placówki działają od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-8.00 oraz w weekendy i święta, przez całą dobę. Tutaj także nie obowiązuje rejonizacja, a pomoc uzyskamy bez skierowania czy wcześniejszego umawiania się na wizytę.
W ramach pomocy medycznej lekarz i pielęgniarka pomogą pacjentom, którzy nagle zachorowali lub ich stan zdrowia się pogorszył, ale nie mają objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a którym środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.
W ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej uzyskamy poradę lekarską, zwolnienie lekarskie (jeśli występują wskazania medyczne), e-receptę na potrzebne leki a także zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki.
Najbliższe punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można sprawdzić tutaj: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Doraźna pomoc dentystyczna
Nagły ból zęba lub powikłania po wcześniejszym leczeniu stomatologicznym to sytuacje, w których możemy skorzystać z nocnych dyżurów stomatologicznych. Podczas dyżurów dentystycznych udzielane są świadczenia doraźne, z ekstrakcjami zębów włącznie.
Dyżury odbywają się w dni powszechne od godz. 19 do 7 rano następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i dni wolne od pracy.
Na wizytę nie trzeba skierowania, ani nie trzeba się wczesnej umawiać.
Ogólnopolską mapę placówek znajdziemy tutaj: Doraźna pomoc dentystyczna
Pomoc w nagłym zagrożeniu zdrowia i życia
W nagłych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia należy zadzwonić pod numeralarmowy 112 lub 999 albo udać się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).
Na SOR zgłaszamy się, jeśli:
Na SOR nie idziemy w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie jest to też miejsce, do którego przychodzimy po receptę lub skierowanie. Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty. W tych oddziałach stabilizowane są funkcje życiowe, wykonywana jest wstępna diagnostyka i leczenie. Po udzieleniu niezbędnej pomocy pacjent jest wypisywany do domu lub kierowany na odpowiedni oddział szpitalny.
Czas oczekiwania na SOR
Przed wizytą na SOR można orientacyjnie sprawdzić jak długiego oczekiwania możemy się spodziewać. Żeby to zrobić należy wejść na stronę pacjent.gov.pl, a następnie wybrać zakładki „Na ratunek” i „Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)”. Odszukujemy wybrany oddział na mapie. Po kliknięciu na konkretny SOR, otworzy się jego wizytówka. Wybieramy link „Sprawdź kolejki”. Wyświetli się rzeczywisty, aktualny czas czekania każdej z grup pacjentów po triażu. Każda grupa ma swoją kolejność i inny czas czekania.
Wyjazd zagraniczny
Podczas wyjazdów poza granice Polski na terenie Unii Europejskiej lub kraju członkowskim EFTA nadal mamy prawo do świadczeń zdrowotnych. Prawo to potwierdza EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Korzystając z EKUZ mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa i na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju. O tym czy dane świadczenie jest nam niezbędne w czasie pobytu zagranicą decyduje lekarz, który nas przyjmuje. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza lub pobyt w szpitalu to i my za nią zapłacimy. Jeśli jakieś świadczenie np. leczenie stomatologiczne nie jest w danym kraju europejskim finansowane ze środków publicznych, to i my będziemy musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni, mimo że w Polsce jest ono bezpłatne dla osób ubezpieczonych.
Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z publicznym płatnikiem. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza trzeba sprawdzić, czy jesteśmy u takiego, który honoruje kartę EKUZ.
Świadczenia dostępne z kartą EKUZ najczęściej nie obejmują kosztów akcji ratunkowych, dlatego jeśli np. uprawiamy sporty wiążące się z takim ryzykiem przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić zasady udzielania pomocy oraz ewentualnie rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne. Na podstawie EKUZ nie są także finansowane koszty powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na podstawie EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu.
EKUZ możemy używać w innym niż nasz państwie UE/EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jest też ważna na terytoriach zamorskich:
Nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i Wyspie Man, a także w Monaco, San Marino i Watykanie.
Nie wiesz co robić? Zadzwoń na TIP czyli Telefoniczną Informację Pacjenta
Jeśli jesteśmy w obcym miejscu i nie wiemy gdzie jest najbliższy SOR, punkt nocnej pomocylub apteka można zadzwonić na infolinię Narodowego Fundusz Zdrowia. Numer 800 190 590 jest bezpłatny i czynny całodobowo. Dzwoniąc z zagranicy należy wybrać numer (+48) 22 125 66 00 (połączenia płatne zgodne z cennikiem operatora).
Źródło: DOW NFZ