Kontrola na dolnośląskim odcinku granicy polsko-niemieckiej

Pierwsze godziny kontroli na dolnośląskim odcinku granicy polsko-niemieckiej przyniosły blisko sto wylegitymowanych osób. Wśród nich znaleźli się obywatele Mołdawii, Ukrainy, Rumunii, Niemiec i Czech.

Pierwsze godziny kontroli na dolnośląskim odcinku granicy polsko-niemieckiej przyniosły blisko sto wylegitymowanych osób. Wśród nich znaleźli się obywatele Mołdawii, Ukrainy, Rumunii, Niemiec i Czech.

W poniedziałek, wojewoda dolnośląska Anna Żabska, podczas porannej odprawy z kierownictwem służb, odebrała meldunki z przejść granicznych.

W odprawie przed rozpoczęciem kontroli jak i w odprawie porannej uczestniczył Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, dziękując wszystkim zaangażowanym: Pani Wojewodzie, służbom, Straży Granicznej, policji i inspekcji drogowej za wysiłek i pracę w przygotowania do wznowienia czasowych kontroli na granicy z Niemcami.

Przypominamy, że stałe punkty kontroli uruchomiono na granicy w Jędrzychowicach (A4), Zgorzelcu i Sieniawce. Kontrole mają charakter selektywny – pojazdy są wcześniej typowane. Działania są wymierzone w nielegalną migrację i prowadzone w sposób możliwie najmniej uciążliwy dla mieszkańców oraz polskich firm. W Jędrzychowicach, na autostradzie A4, ruch pojazdów w kierunku Polski został zwężony do prawego (wolnego) pasa. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Kontrola graniczna prowadzona jest w istniejącym punkcie kontrolnym służb mundurowych – na pasie awaryjnym, około 1 km od granicy. Ruch w kierunku Niemiec odbywa się bez zmian.

Apel do podróżnych – w przypadku kontroli:

  • przygotuj dokumenty przed dojazdem do punktu kontroli,
  • uchyl szybę – to ułatwi i przyspieszy kontrolę,
  • zatankuj auto, zabierz wodę i prowiant – szczególnie na dłuższą trasę,
  • stosuj się do poleceń służb i oznakowania – możliwe są objazdy,
  • w przypadku zatoru na drodze twórz korytarz życia,
  • włącz funkcję TA w radiu samochodowym – by otrzymywać komunikaty drogowe,
  • zainstaluj aplikację Regionalny System Ostrzegania (RSO) – aby być na bieżąco z informacjami.
    Apelujemy również o sięganie po informacje ze sprawdzonych źródeł i nie powielanie sensacji, które mogą być próbą manipulacji.

Źródło: facebookowy profil Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu