KWB Turów: czeskie Ministerstwo Środowiska chce rozwiązań organizacyjnych

Po przeprowadzeniu badań pomiaru hałasu w maju br. czeski resort środowiska, chce ograniczenia pracy niektórych maszyn w godzinach nocnych.

Po przeprowadzeniu badań pomiaru hałasu w maju br. czeski resort środowiska, chce ograniczenia pracy niektórych maszyn w godzinach nocnych.

O sprawie poinformował urząd wojewódzki Kraju Libereckiego, opisując wyniki badań przeprowadzonych w okresie 12 - 19 maj br.

Pomiary prowadzono w Uhelná i Oldřichov na Hranicích w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00. Zgodnie z zawartą umową równoległe prowadzono też pomiary po Polskiej stronie. Miało to na celu umożliwić lepszą identyfikację hałasu powodowanego przez pracę kopalni Turów w odróżnieniu od innych hałasów tła.

Najważniejsze ustalenia:

„Z wyników drugiego w tym roku pomiaru, które podano bez uwzględnienia niepewności pomiaru (1,8 dB), wynika, że po wyeliminowaniu zakłóceń w trakcie pomiaru na danym obszarze nie przekroczono wartości granicznej dla całonocnego obciążenia hałasem (40 dB). Średnia wartość ciśnienia akustycznego w podanym okresie pomiarowym wynosiła w punkcie pomiarowym w miejscowości Uhelná – 39,9 dB, a w miejscowości Oldřichov na Hranicích – 36,7 dB (w ramach pierwszego tegorocznego pomiaru stwierdzono następujące wartości: w miejscowości Uhelná – 39,5 dB, a w miejscowości Oldřichov na Hranicích – 37,0 dB).

Ponownie jednak stwierdzono w trzech przypadkach przekroczenie normy higienicznej dla najgłośniejszej godziny L Aeq, 1h (tj. po odjęciu niepewności), a mianowicie dwukrotnie w punkcie pomiarowym w miejscowości Uhelná – w nocy 17. 5. 2025 (41,4 dB) i w nocy 18 maja 2025 r. (41,7 dB) oraz raz w punkcie pomiarowym w miejscowości Oldřichov na Hranicích – w nocy 13 maja 2025 r. (41,7 dB).

Z analizy przebiegu czasowego poziomów ciśnienia akustycznego A oraz obiektywnie stwierdzonej kierunkowości źródła hałasu wynika, że źródłem hałasu przekraczającego dopuszczalne normy była kopalnia Turów.

W latach 2023 –2024 r. na terenie kopalni Turów szereg działań minimalizujących i inwestycji mających na celu zmniejszenie uciążliwości hałasu, przy czym według informacji strony polskiej na ten cel w latach 2022–2025 przeznaczono łącznie 24 mln złotych polskich (ok. 140 mln CZK).

Jednak według wyników czeskiego monitoringu podjęte działania nadal nie były w stanie całkowicie zapobiec przekraczaniu limitów hałasu na terytorium Czech. Ministerstwo Środowiska wezwało zatem stronę polską do podjęcia dalszych, zwłaszcza organizacyjnych, działań polegających na ograniczeniu w godzinach nocnych pracy najgłośniejszych maszyn i mechanizmów (tj. zwłaszcza koparek i zwałowarek zlokalizowanych w pobliżu granicy z Czechami).