Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie jednej z najcenniejszych synagog w Niemczech. Niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do wnętrza niezwykłego miejsca – Forum Kulturowego Synagoga w Görlitz, które łączy funkcję religijną z otwartą przestrzenią dialogu, kultury i historii.
Podczas zwiedzania z polskojęzyczną przewodniczką uczestnicy poznają historię żydowskiego życia w Görlitz, przyjrzą się z bliska bogatej symbolice i architekturze wnętrza, a także dowiedzą się, jakim cudem budynek przetrwał Noc Kryształową w 1938 roku, gdy wiele podobnych obiektów uległo zniszczeniu. Będzie też możliwość zadania własnych pytań.
Ciekawostka:
Budynek synagogi został wzniesiony według planów drezdeńskich architektów Williama Lossowa i Maxa Hansa Kühne i otwarty w 1911 roku po trzech latach budowy. Wzniesiony jako konstrukcja z żelbetonu, z imponującą kopułą o rozpiętości 26 metrów, uchodził wówczas za prawdziwą architektoniczną sensację.
Jego gruntowny remont trwał wiele lat i pochłonął ponad 12 milionów euro – dziś możemy podziwiać efekty tej niezwykłej renowacji.
Źródło: Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH