W dniach 12–14 grudnia Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu ponownie stało się przestrzenią świątecznych spotkań i tradycji. Tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego, podobnie jak w poprzednich latach, miała charakter transgraniczny, łącząc się ze Śląskim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym w Görlitz. Dzięki temu mieszkańcy obu miast mogli korzystać ze wspólnej, bogatej oferty kulturalnej i kulinarnej po obu stronach Nysy Łużyckiej.
Piątek, 12 grudnia, rozpoczął się od symbolicznego przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na Moście Staromiejskim. Harcerze przekazali płomień władzom Zgorzelca i Görlitz, a mieszkańcy mogli zabrać go do swoich domów. W tym dniu odbyła się również Wielka Degustacja Makowców z udziałem dwudziestu regionalnych cukierni, po której nastąpiło oficjalne otwarcie jarmarku i pierwsze występy lokalnych artystów.
Sobota, 13 grudnia, rozpoczęła się od występu Zakładowej Orkiestry Dętej KWB Turów, która zaprezentowała świąteczny repertuar. Następnie Most Staromiejski stał się sceną wspólnego wykonania kolędy „Cicha noc” przez mieszkańców Zgorzelca i Görlitz oraz zaproszonych gości. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy – kolęda została wykonana w kilku językach, w tym po hiszpańsku. Tego samego dnia odbyło się również gotowanie na Największej w Polsce Patelni Plenerowej, zakończone degustacją kiełbasek w aromatycznej, duszonej kapuście.
Niedziela, 14 grudnia, była dniem wydarzeń rodzinnych. Na scenie odbył się pierwszy w regionie Konkurs Kolęd dla Rodzin. Ze względu na sezon grypowy nie wszystkie zgłoszone rodziny mogły wziąć udział, jednak spośród uczestników bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, dlatego jury wyróżniło wszystkie rodziny, doceniając ich zaangażowanie.
Przez cały weekend scenę jarmarku wypełniały występy lokalnych zespołów i artystów, m.in. Zespół Górnołużyckich Błękitnych Kamizelek z Łagowa, Zespół Inna Show Cheerleaders Zgorzelec, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego, uczestnicy pracowni wokalnej Magdaleny Januszkiewicz – Buras oraz młoda wokalistka Lena Rosa z Sulikowa.
Na stoiskach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, regionalnych producentów i rzemieślników dostępne były tradycyjne potrawy, rękodzieło oraz świąteczne ozdoby. Dla dzieci przygotowano bezpłatną karuzelę wenecką oraz spotkania z Mikołajem, a dodatkowo odwiedzający mogli wziąć udział w akcjach „Drzewo Dobrych Życzeń” oraz „Świąteczna Wymiana Ozdób”.
Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy potwierdził, że wydarzenia oparte na lokalnych tradycjach i współpracy transgranicznej cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości, stanowiąc stały i rozpoznawalny element grudniowego kalendarza miasta.
Cała galeria zdjęć z jarmarku dostępna tutaj klik-klik.
Projekt „Jarmark Bożonarodzeniowy – spotkania sąsiadów przy choince” jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027
Źródło: UM Zgorzelec