O Turowie w Zgorzelcu

Eksperci, przedstawiciele administracji rz膮dowej, samorz膮dowcy oraz kadra zarz膮dzaj膮ca sektora energetycznego rozmawiali o przysz艂o艣ci kompleksu Tur贸w i kierunkach transformacji Subregionu Tur贸w. Jednym z najwa偶niejszych temat贸w spotkania by艂y techniczne mo偶liwo艣ci stworzenia nowego modelu funkcjonowania kompleksu, opartego na wsp贸艂pracy energetyki konwencjonalnej z nowoczesnymi 藕r贸d艂ami energii, magazynami energii oraz biogazowniami.

Eksperci, przedstawiciele administracji rz膮dowej, samorz膮dowcy oraz kadra zarz膮dzaj膮ca sektora energetycznego rozmawiali o przysz艂o艣ci kompleksu Tur贸w i kierunkach transformacji Subregionu Tur贸w. Jednym z najwa偶niejszych temat贸w spotkania by艂y techniczne mo偶liwo艣ci stworzenia nowego modelu funkcjonowania kompleksu, opartego na wsp贸艂pracy energetyki konwencjonalnej z nowoczesnymi 藕r贸d艂ami energii, magazynami energii oraz biogazowniami.

Dyskusja koncentrowa艂a si臋 na rozwi膮zaniach, kt贸re pozwol膮 jednocze艣nie zapewni膰 bezpiecze艅stwo energetyczne kraju, utrzyma膰 miejsca pracy oraz wykorzysta膰 istniej膮c膮 infrastruktur臋 regionu w procesie transformacji.

24 czerwca 2025 roku w Urz臋dzie Miasta w Zgorzelcu odby艂o si臋 spotkanie Zarz膮du Komitetu Transformacji Subregionu Tur贸w oraz Rady Eksperckiej. W debacie uczestniczyli eksperci, parlamentarzy艣ci, przedstawiciele administracji rz膮dowej, sektora energetycznego oraz samorz膮dowcy, wsp贸lnie analizuj膮c mo偶liwe scenariusze dalszego rozwoju regionu.

Podczas spotkania podkre艣lano, 偶e transformacja Subregionu Tur贸w powinna przebiega膰 w spos贸b odpowiedzialny i ewolucyjny. Szczeg贸ln膮 uwag臋 po艣wi臋cono mo偶liwo艣ciom technicznym budowy nowego modelu pracy kompleksu Tur贸w, wykorzystuj膮cego synergi臋 elektrowni z odnawialnymi 藕r贸d艂ami energii, magazynami energii oraz instalacjami biogazowymi. Wskazywano, 偶e takie podej艣cie mog艂oby zwi臋kszy膰 elastyczno艣膰 systemu elektroenergetycznego, poprawi膰 bezpiecze艅stwo dostaw energii oraz stworzy膰 warunki do utrzymania kompetencji i miejsc pracy w regionie.

W spotkaniu uczestniczyli mi臋dzy innymi Janusz Steinhoff, by艂y Wicepremier i Minister Gospodarki, Herbert Gabry艣, ekspert ds. energetyki i by艂y Wiceminister Przemys艂u i Handlu, prof. dr hab. in偶. Lech Sitnik z Politechniki Wroc艂awskiej, Artur Jurkowski, Wicewojewoda Dolno艣l膮ski, Zofia Czernow, Pos艂anka na Sejm RP i przedstawicielka Parlamentarnego Zespo艂u ds. Transformacji Turowa, oraz Albert Gryszczuk, prezes Fundacji Rozwoju Regionalnego i Cz艂onek Zarz膮du Krajowej Izby Klastr贸w Energii i OZE.

Sektor energetyczny reprezentowali Witold Sugalski, Dyrektor ds. Inwestycji PGE, Jan Michalski, Wiceprezes Zarz膮du ds. Operacyjnych PGE GiEK S.A., oraz Przemys艂aw Koz艂owski, PGE GiEK S.A. Oddzia艂 KWB Tur贸w.
Gospodarzami wydarzenia oraz przedstawicielami Zarz膮du Komitetu Transformacji Subregionu Tur贸w byli Rafa艂 Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec, Zbigniew Zjawin, Starosta Luba艅ski, oraz Pawe艂 Tomczyk, Zast臋pca W贸jta Gminy Zgorzelec.

Spotkanie potwierdzi艂o, 偶e przysz艂o艣膰 Subregionu Tur贸w wymaga 艣cis艂ej wsp贸艂pracy administracji publicznej, 艣wiata nauki, sektora energetycznego i samorz膮d贸w. Uczestnicy zgodnie podkre艣lili, 偶e tylko wsp贸lnie wypracowane, oparte na wiedzy technicznej rozwi膮zania pozwol膮 przeprowadzi膰 transformacj臋 w spos贸b bezpieczny dla mieszka艅c贸w, gospodarki regionu i krajowego systemu energetycznego.