I po „Mogiłkach”

Przy pozytywnych opiniach kuratorium oświaty, dwóch związków zawodowych (jeden był przeciwny), Radni powiatu zgorzeleckiego zdecydowali, o „konsolidacji” dwóch placówek oświatowych. Od przyszłego roku szkolnego „Mogiłki” zostaną włączone w strukturę ZSP im. E. Plater w Zgorzelcu.

Przy pozytywnych opiniach kuratorium oświaty, dwóch związków zawodowych (jeden był przeciwny), Radni powiatu zgorzeleckiego zdecydowali, o „konsolidacji” dwóch placówek oświatowych. Od przyszłego roku szkolnego „Mogiłki” zostaną włączone w strukturę ZSP im. E. Plater w Zgorzelcu.

Główny temat sesji został poprzedzony objęciem mandatu i złożeniem ślubowania przez Zbigniewa Ciupa, który objął mandat po Jerzym Stachyrze (ponownie powołanym na stanowisko zastępcy burmistrza Bogatyni). Obaj radni pochodzą z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwościowi.

Sam temat szkół poprzedzono odpowiednią prezentacją omówioną przez Dyrektora Wydziału Edukacji – Bogusławę Witkowską. Na prezentacji przedstawiono duży spadek demograficzny, dla przykładu w roku szkolnym 2005/06 na „Mogiłki” uczęszczało 788 uczniów, a na „Emilki” 1010. Obecnie jest ich odpowiednio 481 i 694.

Po połączeniu na „Emilkach” ma zostać utworzonych 43 oddziały, do których będzie uczęszczało 1150 uczniów. Według Witkowskiej przy takiej liczbie uczniów, nie będzie potrzeby prowadzenia zajęć w godzinach popołudniowych.


Po prezentacji Starosta przedstawił opinię na temat likwidacji i tak: Kuratorium Oświaty, Związek Zawodowy Nauczycielstwa Polskiego i Związek Zawodowy Solidarność wydały pozytywne opinie, ale pod warunkiem utrzymania zatrudnienia na obecnym poziomie. Przeciwny był Związek Zawodowy Solidarność-Oświata.

Następnie rozpoczęto dyskusję. Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Tyc, który stwierdził zwracając się do wicestarosty – Mariusza Tureńca, że w poprzednim roku podczas uchwały intencyjnej zapewniał on, że taka uchwała jest potrzebna tylko po to by uzyskać pozytywną opinię RIO. Ponadto zdaniem Tyca połączenie szkół pozwala na zaoszczędzenie ok. 10 procent dotychczasowych wydatków, co według niego daje kwotę 300 tys. zł i przy takiej kwocie nie jest to „gra warta świeczki”.

Zdaniem Tyca gwałtowny spadek naboru uczniów na „Mogiłkach” ma związek z wcześniejszą nieudaną próbą ich likwidacji. Radny dodał: - Chciałbym się mylić, ale obawiam się, że może to być koniec kształcenia w kierunku budowlanym czy mechanicznym i jako przykład podał ofensywę szkół niemieckich które ściągają do siebie uczniów z polski, gwarantując im intratne stypendia.

Według Stanisława Żuka decyzja jaką ma podjąć rada, zgodnie z przedstawioną prezentacją nie jest krzywdząca i nie powinno być w związku z nią żadnych obaw.

Roman Walkowiak stwierdził, że nikt nie likwiduje szkoły, co jego zdaniem niesłusznie przedstawiane jest przez media, ma miejsce tylko konsolidacja, która ma doprowadzić do racjonalnego zarządzania finansami oświaty. Fakty są bezlitosne - niż demograficzny jest bardzo duży. Radny powiedział jednak coś, co zasiało niepokój wśród zgromadzonej publiczności. Jego zdaniem na połączeniu szkół problem się nie kończy. Uczniów jest coraz mniej i jak stwierdził Walkowiak – Nie chciałbym być w skórze dyrektorów szkół, którzy będą musieli z tym się zmierzyć.

Po Walkowiaku głos zabrał wicestarosta Mariusz Tureniec, który zaapelował o unikanie w tym temacie populizmu. Jego zdaniem oszczędności będą większe, rzędu ponad 600 tys. złotych.

Stanisław Mikolajaczyk zwrócił się do Andrzeja Tyca by mu przypomnieć, że za niego także dokonano połączenia szkół na terenie Zgorzelca, a jak się okazuje przyniosło bardzo dobre rezultaty. Tyc odpowiedział, że w tym czasie był radnym, a starostą Szymon Pacyniak i rzeczywiście głosował „za”, ale w tamtym przypadku chodziło o przeniesienie uczniów z zdekapitalizowanego budynku, w którym nie było warunków do nauczania, co nie ma miejsca tym razem.

Jako pierwszą uchwałę poddaną pod głosowanie była uchwała: w sprawie likwidacji szkół, wchodzących w skład Zespołu Szkół Zawodowych im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu:

Technikum dla młodzieży kształcące w zawodach:

  • technik budownictwa,
  • technik architektury krajobrazu,
  • technik mechanik,
  • technik pojazdów samochodowych,

Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla młodzieży kształcąca w zawodach:

  • technolog robót wykończeniowych w budownictwie,
  • mechanik pojazdów samochodowych,

Uzupełniające Technikum dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej kształcące w zawodach:

  • technik budownictwa i technik pojazdów samochodowych.

Uchwałę poparło 12 radnych przy 2 przeciwnych i 4 wstrzymujących.

Przed drugim projektem związanym z tym tematem, głos ponownie zabrał Przewodniczący Rady – Stanisław Żuk, który zaapelował by rada i zarząd, jak i sama dyrekcja „Emilek” uczynili wszystko by nie zaprzestano kształcić w kierunku budowlanym i samochodowym. Sam Żuk jako Dyrektor Kopalni powiedział, że takie kierunki są potrzebne, a Kopalnia może takich absolwentów bardzo dobrze przekwalifikować.

Drugim projektem poddanym pod głosowanie była uchwała w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Zawodowych im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 16.

Ten projekt poparło 14 radnych przy 2 przeciwnych i dwóch wstrzymujących.