Nagrodzeniem najlepszych Dzielnicowych, podsumowaniem rocznej pracy policji i apelem Komendanta KWP do funkcjonariuszy by Ci nie odchodzili z pracy, zakończyła się wczoraj (12.01) odprawa roczna w zgorzeleckiej Komendzie. W odprawie uczestniczyli przedstawiciele Sądu i Prokuratury oraz lokalnych samorządów.
Na początku odbyła się uroczystość nagrodzenia najlepszych Dzielnicowych minionego roku. W kategorii dzielnicowy miejski wygrała sierż. Agata Spirydoniuk, która otrzymała 192 głosy. Drugi był mł. asp. Jacek Kitajgrodzki, na którego zagłosowało 120 mieszkańców.
W kategorii wiejskiej 110 głosami wygrał asp. Wojciech Ruciński, który wyprzedził asp. Stefana Hajkowskiego (51 głosów).
Następnie Komendant Powiatowy podinsp. Leszek Zagórski podsumował roczną pracę policji. Jak się okazuje pomimo wciąż powtarzanych informacji o trudnej sytuacji kadrowej, w naszym powiecie nie wygląda to źle - na 222 etaty obsadzone są 219. W ubiegłym roku z pracy odeszło 19 policjantów, a w ich miejsce przyjęto 21 (7 z cywila, 9 ze Straży Granicznej, 5 z innych s służb).
Jak się okazuje w zestawieniu do roku 2010, miniony rok wykazał poprawę niemal wszystkich kategoriach pracy policji. Bardzo dobrze wygląda współpraca z zachodnimi sąsiadami zarówno pod względem wspólnych służb (262 do 143 w roku 2010), jak i wspólnych działań prewencyjnych i profilaktycznych.
Komendant podziękował także samorządom za pieniądze, które te przeznaczyły na funkcjonowanie policji. Wystarczy jednak szybki rzut okiem by się zorientować, że połowę wszystkich środków pochodzą od najbogatszego w powiecie samorządu – czyli Bogatyni (83,5 tys. złotych), a najmniej w przeliczeniu na wysokość budżetu – Starostwa Powiatowego (3,5 tys. złotych).
Wsparcie pozostałych samorządów wyglądało następująco: Miasto Zgorzelec (40 tys. zł), Gmina Wiejska Zgorzelec (20 tys. zł), Węgliniec (7,5 tys. zł), Pieńsk (3,4 tys. zł), Sulików (7 tys. zł) i Zawidów (1 tys. zł).
Po wystąpieniu Komendanta Powiatowego już konkretne podsumowanie przedstawili jego zastępcy: mł. insp. Katarzyna Szmyt(odpowiedzialna za pion kryminalno-śledczy) oraz podinsp. Jacek Bandyk (odpowiedzialny za pion prewencyjny).
W tym drugim podsumowaniu warto odnotować, że wciąż jest problem z nieletnimi i zniszczeniem mienia. Dodatkowo Podinspektor Bandyk szczegółowo omówił kategorię która niekorzystnie zakończyła się w roku ubiegłym, czyli o ofiarach śmiertelnych wypadków drogowych. W roku 2010 były trzy ofiary, natomiast miniony zakończył się siedmioma.
Bandyk omówił wszystkie zdarzenie, bo jak pokazywał w większości z nich policja nie mogła nic zrobić by w jakikolwiek sposób im zapobiec. Tutaj poruszony został także przypadek listopadowego wypadku na skrzyżowaniu „pod Orłem”. Jak poinformował Zastępca Komendanta, 81 letni obywatel Niemiec potrącił ze skutkiem śmiertelnym na przejściu dla pieszych kobietę i jak sam twierdzi nie wie dlaczego tak się stało. Wszystko wskazuje na to, że jego zdolności motoryczne nie pozwalały mu już na prowadzenie pojazdów ale niestety obowiązujący system prawny nie pozwala weryfikować takich przepadków, by osoby po przekroczeniu pewnego wieku musiały ponownie przechodzić badania sprawdzające, czy mogą kierować pojazdami.
Po tych wystąpieniach, policji za ich pracę podziękowali zaproszeni goście. W imieniu samorządowców zrobił to Wicestarosta zgorzelecki Mariusz Tureniec, który pogratulował zwłaszcza niesamowitych wyników w ujawnianiu kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.
Następnie krótkie podziękowania złożyli kolejno w imieniu Prokuratury i Sądu - Prokurator Rejonowy Dariusz Kończyk oraz Prezes Sądu Rejonowego Agnieszka Wiercińska-Bałaga.
Na sam koniec głos zabrał wojewódzki „szef wszystkich szefów” czyli nadinsp. Zbigniew Maciejewski:
Komendant Wojewódzki opiniując przedstawione dane zwrócił uwagę by zgorzeleccy policjanci przyjrzeli się uważnie sprawom nieletnim, a zwłaszcza podjęli się analizy skąd bierze się wzrost przestępstw z ich udziałem. Wszystko po to by poprzez odpowiednią profilaktykę przeciwdziałać im, a nie tylko wykrywać.
Zaapelował, nawiązując do czasu reakcji (7,32 minut w terenie miejskim i 13,38 minut w wiejskim), że choć nałożone limity są wykonane, to policjanci muszą robić wszystko by ten czas był jeszcze krótszy, a mieszkańcy mieli poczucie tego, że policjant jest obecny w miejscu w którym żyją. Maciejewski dodał też, że należy pomyśleć o większej liczbie patroli pieszych zamiast zmotoryzowanych.
Zwrócił się też do samych policjantów, by ci nie odchodzili w młodym wieku z pracy, bo jak stwierdził skoro chcieli tu przyjść to niech pracują jak najdłużej. Dziwił się też funkcjonariuszom którzy odchodzą ze służby podczas kryzysu, zapowiedział podwyżki i krótko omówił nowe zasady przechodzenia na emeryturę, które jego zdaniem są lepsze od dotychczasowych.
Na sam koniec poinformował,że może się tak zdarzyć, że podczas EURO 2012 zgorzeleccy policjanci będą musieli wesprzeć Wrocław podczas tej największej sportowej imprezy.